RK Velež – RK Igman 27:29 (12:14)

DSC_7552 U sklopu 20. kola, u Mostaru se igrao derbi Prve Lige FBiH – Jug između trećeplasiranog Veleža i prvoplasiranog Igmana. Pred oko 250-300 gledalaca, rukometaši Veleža su prvi put u ovoj sezoni poraženi na svom terenu. Početak utakmice nam donosi početno ispitivanje snaga i neriješen rezultat, a onda spretnija i poletnija ekipa Igmana u sljedećih nekoliko minuta stvara prednost od 2 razlike. Prethodno tome, gostujući golman Lilić je odbranio nekoliko zicera našim igračima, među kojim i dva sedmerca, zapravo to je i glavni razlog zašto je Igman bio u vodstvu. Velež je na krilima golmana Ajanovića, koji je u ovoj utakmici bio fantastičan, uspio da u nekoliko navrata stvori i priliku za poravnanje rezultata, ali nedostatak sreće je odradio svoj posao. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 12:14 u korist Igmana. Početak drugog poluvremena donosi nam otprilike istu sliku iz prvog poluvremena, samo ovaj put bez razbranjenog gostujućeg golmana Lilića. Dvije betonske odbrane, brzi napadi i odlični Ajanović na našem golu su se mogli gledati sve do sredine drugog poluvremena, kada Velež izjednačava rezultat (22:22), a već za nekoliko minuta prelazi u vodstvo (26:25). Tada je Velež imao i dva vezana napada za povećavanje svoje prednosti, ali bezuspješno. U tim trenucima je ponovo golman Lilić odradio svoj posao. Sudijski par Muhtarević – Omerefendić su sve do tog momenta utakmice imali odličan kriterij, ali tada je i on zakazao. Prvo je, igrača Igmana lopta pogodila u nogu u jednom od kontra napada, a onda i čisto probijanje koje je izazvalo veliko nezadovoljstvo klupe Veleža, a i tribine. Poslije toga, 40-ak sekundi prije kraja utakmice, lijevo krilo Veleža Muratović, prolazi između svoja dva čuvara pod kontaktom koji je trebao biti okarakterisan kao sedmerac, ali se nije oglasila pištaljka sudijskog para iz Živinica. Prevelika euforija i želja za pobjedom su urodili plodom, pa je Igman okrenuo rezultat u svoju korist. Velež je do kraja utakmice imao i napad za neriješen rezultat, ali je napravljena tehnička greška koju ćemo pripisati nedostatku snage i kocentracije. Igman je istrčao kontru, postigao pogodak i ugasio sve nade Veležu za plasman u Premijer Ligu. Do kraja su još ostale dvije utakmice, a već za vikend naši rukometaši gostuju ekipi Borca iz Travnika
Najefikasniji u redovima Igmana je bio Balta Tarik sa 9, a pratili su ga Denjo, Dedajić i Zahirović sa po 5 postignutih golova. Efikasniji od ostalih u ekipi Veleža je bio Halebić sa 8, Šapuh je dodao 6, a Muratović 5 golova. Potrebno je spomenuti golmana obje ekipe, Lilića i Ajanovića koji su bili više nego odlični.

RK Velež – RK Igman 27 : 29 (12 : 14)
Dvorana USRC Midhat Hujdur – Hujka (Mostar)